Our Team

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Ms J. Thomas Headteacher
Mrs V. Rayner Deputy Headteacher
Mrs R. Bardon Assistant Headteacher
Mr A. Bell Assistant Headteacher
Mrs N. Crawford Assistant Headteacher
Mrs T. Edwards Assistant Headteacher
Mr J. Parker Assistant Headteacher
Miss N. Powell Assistant Headteacher
Mrs D. Brunton SENCO

YEAR GROUP LEADERS

Miss S. Perry Year R Leader
Miss M. McBarron Year 1 Leader
Miss N. Powell Year 2 Leader
Mrs S. Agha Year 3 Leader
Mr J. Parker Year 4 Leader
Mrs R. Bardon Year 5 Leader
Mr J. Kirkpatrick Year 6 Leader

FS CLASS TEACHERS

Miss J. Barton & Mrs F. Wilkinson Duckling Class
Miss E. Blunt Hedgehog Class
Miss L. Chapman Poppy Class
Miss S. Perry Willow Class

KS1 CLASS TEACHERS

Miss R. Wood Cherry Class (Y1)
Miss M. McBarron Rabbit Class (Y1)
Miss E. Higgins Snowdrop Class (Y1)
Mr L. Kane Wren Class (Y1)
Miss M. Pake Daffodil Class (Y2)
Miss S. Cumiskey Puffin Class (Y2)
Miss N. Powell Squirrel Class (Y2)
Miss L. O’Donovan Sycamore Class (Y2)

KS2 CLASS TEACHERS

Miss Y. Martin Beech Class (Y3)
Mrs J. Morris Dolphin Class (Y3)
Mrs S. Agha Robin Class (Y3)
Mr S. Kiley Tulip Class (Y3)
Mr L. Rowlands Badger Class (Y4)
Mr J. Parker Bluebell Class (Y4)
Miss A. Erahdun Elm Class (Y4)
Mrs L. Seath Goldfinch Class (Y4)
Mrs F. Ahmed Kingfisher Class (Y5)
Mrs R. Bardon Maple Class (Y5)
Mrs N. Stephenson Otter Class (Y5)
Mr M. Sowden Snapdragon Class (Y5)
Mr A. Pontefract Eagle Class (Y6)
Mr J. Dymock Oak Class (Y6)
Mr J. Kirkpatrick Orchid Class (Y6)
Mr A. Bell Wolf Class (Y6)

GRADUATE TEACHER TRAINEES

Miss E. Cooper Squirrel Class (Y2)
Miss N. Dhanoa Maple Class (Y5)
Miss C. Hall Rabbit Class (Y1)

NEXT STEPS ALTERNATIVE LEARNING PROVISION

Mrs N. Teacle
Mr I. Brown
Mr A. Bumpus
Mrs A. Ficeto
Mrs S. Stones
(other names t.b.a.)

SUPPORT TEACHERS

Mr D. Chaplen
Mr T. Green
Mrs A. Jablonska-Ullah

COVER SUPERVISORS

Mr R. Impey Mrs S. Newman
Miss K. Joseph Miss N. Shah
Mr H. Khan Mr M. Hall
Mrs J. Morris

HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS

Mrs S. Wilkinson

EARLY YEARS TEACHING ASSISTANTS

Miss L. Bowyer Mrs S. Nanton
Miss E. Green Mrs A. Torrie
Mrs D. Hodges Miss F. Walker
Mrs M. Iaz Miss C. Young
Miss V. Krova

TEACHING ASSISTANTS

Mrs S. Begum Mrs S. Impey
Mrs C. Bowkett Mrs P. Inch
Mrs J. Bradley Mrs N. Jerbi
Miss R. Brennan Miss A. Khan
Miss H. Briscombe Ms J. Majdecka
Miss C. Charman Mr N. Miah
Mrs K. Choudhury Mrs M. Orobosa-Ogbeide
Mrs S. Choudhury Mrs S. Ravey
Miss T. Cook Miss K. Ryan
Mrs W. Fitzpatrick Mrs K. Scott
Miss T. Gardner Miss I. Shazadi
Mrs P. Glendenning Miss A. Simpson
Mrs S. Habbib Mrs S. South
Mrs S. Hanif Mrs K. Symondson
Mr M. Hatton Mrs J. Wright
Mrs E. Hussain Mrs S. Young
Mrs L. Hykaj Ms L. Yule
Miss M. Hykaj

PE INSTRUCTORS

Miss E. Bush
Mr T. Campbell
Mr J. Horton

ADMINISTRATION SUPPORT STAFF

Mrs L. Bage Receptionist
Ms S. Barboteu Finance Assistant
Mrs J. Bartley HR Manager
Miss F. Begum Receptionist
Mrs S. Begum PA to the Middle Leadership Team
Miss S. Gonsalves Safeguarding Officer
Mrs N. Hanafan Attendance and Admissions
Mrs K. Farrell Office Manager & PA to the Senior Leadership Team
Mrs N. Noble Wellbeing Officer
Miss K. Ryan Receptionist
Mrs A. Sullivan Administrative Assistant
Mrs M. West Bursar

ICT SUPPORT STAFF

Mr P. Davidson ICT Manager
Mr A. Fletcher ICT Technician
Mr L. Lee ICT Teaching Assistant

AFTER SCHOOL AND BREAKFAST CLUBS

Mrs W. Fitzpatrick ASC Co-ordinator
Mrs T. Dennehy ASC Assistant
Mrs K. Scott ASC Assistant

FAMILY CENTRE

Mrs S. Hanif Family Worker

SITE STAFF

Mr C. Evans Premises Manager
Mr S. Halfpenny Assistant site agent
Mrs K. Ahmed Cleaner
Mrs S. Begum Cleaner
Mrs B. Kaur Cleaner
Mrs F. Poptani Cleaner
Mrs B. Tariq Cleaner
Mrs K. Tariq Cleaner

OTHER VISITING STAFF

Mrs T. Hayward Counsellor
Miss G. King Therapist
Mr P. Knight Guitar/Ukulele tutor
Ms E. Parrott Violin tutor
Mrs E. Rees-Jones Music therapist
Mrs C. Ridout Cello tutor
Mr S. Router Brass tutor
Ms K. Watson Choir leader